وام بدون سپرده ساخت مسکن به درد انبوه‌سازان نمی‌خورد

خواندن 1705 بار
محتشم

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با تاکید بر این‌‌که وام ساخت بدون سپرده بانک مسکن فقط برای شهرهای کوچک مناسب است، گفت:‌ انبوه‌سازان به دلیل تاثیرگذاری بسیار ناچیز، رغبتی به استفاده از وام‌های ۱۱۰ تا ۱۵۰ میلیون تومانی بانک مسکن ندارند.

حسن محتشم در گفت‌وگو با  تسنیم در واکنش به اعلام پرداخت وام بدون سپرده به انبوه‌سازان با سود 18 درصدی اظهار کرد:‌ قبلا بانک مسکن این برنامه را اعلام کرده بود که بر اساس آن بسته به نوع ساخت و ساز که  بسته به نوع ساخت سنتی، صنعتی و فناوی‌های نوین 110 تا 150 میلیون تومان وام به انبوه‌سازان پرداخت می‌شود.

وی با در عین حال با اشاره به این‌‌که به دلیل  شرایط رکود حاکم بر اقتصاد، انبوه‌سازان نتوانستند از این وام‌ها استفاده کنند، تصریح کرد: چند دلیل  وجود دارد که انبوه‌سازان نتوانستند از تسهیلات مذکور استفاده کنند؛ یکی آن که برای تعدادی از انبوه سازان چک برگشتی پیش آمده باشد.

وی ادامه داد: دلیل دیگر این‌که انبوه‌سازان بدهکار باشند که شاید بدهی معوقه ناشی از وام‌های قبلی باشد یا این‌که بعضا به واسطه اشتباه بانک مسکن در بدهکار کردن انبوه‌سازان که ساخت و ساز مسکن مهر باشد. در حالی که وام مسکن مهر را انبوه‌سازان دریافت کرده‌اند اما این وام باید به نام متقاضی باشد که به دلیل آن‌که پروژه‌ها هنوز به اتمام نرسیده قابل انتقال به متقاضیان نیست.

رئیس انبوه سازان استان تهران با یادآوری این که  سر رسید وام بانک مسکن رسیده است اما بانک به غلط انبوه‌سازان را بدهکار می‌داند، اظهار کرد: این گروه از انبوه سازان نمی‌توانند وام‌های ساخت بانک مسکن را دریافت کنند.

محتشم با اشاره به این‌که برخی از انبوه‌سازان هم از فیلترها گذشته‌اند اما علاقه به دریافت وام ساخت بانک مسکن ندارند، بیان کرد:‌ به عنوان مثال یک واحد  250 متری در مناطق شمالی تهران حدود 4 میلیارد تومان  قیمت دارد و انبوه‌ساز برای دریافت وام 150 میلیون تومانی (اگر از فناوری‌های نوین در استفاده کند) باید آپارتمان را گرو بگذارد.

وی افزود:‌ احتمالا بانک در این صورت می‌گوید که اجباری برای ساخت واحدهای لوکس ندارم، حال اگر این مورد را کنار بگذاریم قیمت متوسط هر مترمربع آپارتمان در تهران حدود 10 میلیون تومان است و در نقاط متوسط به بالا یک واحد 200 متری 2 میلیارد تومان قیمت دارد. در این صورت مثلا وام 130 میلیون یا 150 میلیون تومانی چه کمکی به ساخت و ساز واحدها می‌کند.

وی با تاکید بر این‌که وام‌های بدون سپرده ساخت فقط برای واحدهای کوچک متراژ در شهرستان‌ها و شهرهای کوچک مناسب است، بیان کرد: در نقاط حاشیه‌ای تهران نیز این وام می‌تواند کمک ناچیزی به ساخت و ساز کند و چندان به صرفه نیست.

 

 

 

 

جزئیات استفاده انبوه سازان از تسهیلات ساخت بدون سپرده/صنعتی سازها ۱۳۰ میلیون دریافت می کنند


به گزارش 
 روابط عمومی بانک مسکن، انبوه سازان به عنوان سازنده های واجد شرایط دریافت وام ساخت بدون سپرده بانک مسکن ، متناسب با حجم پروژه، می‌توانند از دوره های زمانی مختلف برای اخذ تسهیلات مشارکت، استفاده کنند.بانک مسکن اعلام کرد: انبوه سازانی که در تهران و شش کلان شهر دیگر شامل کرج، تبریز، مشهد، اهواز، شیراز و اصفهان،‌ برای ساخت و سازهای صنعتی اقدام کنند 130 میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده می گیرند.

طول دوره مشارکت مدنی برای وام ساخت بدون سپرده، بر حسب تعداد واحدهای مسکونی تعریف شده در پروژه ساختمانی، از 12 تا 36 ماه، قابل تنظیم است.

مدت اولیه 12 ماه برای قراردادهای مشارکت مدنی برای آن دسته از ساخت و سازهایی است که حداکثر معادل 5 واحد مسکونی در پروژه ساختمانی، تعریف شده باشد.

براساس این گزارش،برای پروژه های دارای 6 تا 20 واحد مسکونی، حداکثر مدت قرارداد مشارکت مدنی، معادل 18 ماه در نظر گرفته شده است به این معنا که سازنده از زمان دریافت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن، 18 ماه فرصت دارد با استفاده از وام دریافت شده، نسبت به ساخت و تکمیل پروژه اقدام کند و بعد از آن، باید نسبت به فروش اقساطی و بازپرداخت تسهیلات دریافتی، اقدام کند.

بر اساس ضوابط تعیین شده برای وام ساخت انبوه سازی، مدت زمان اولیه قرارداد مشارکت مدتی برای پروژه های 21 تا 50 واحدی، 51 تا 100 واحدی و همچنین 101 واحدی و بیشتر نیز به ترتیب معادل 24 ماه،‌ 30 ماه و 36 ماه در نظر گرفته شده است.
این زمان بندی برای طول دوره مشارکت مدنی، بصورتی تعیین شده که پروژه های پرواحد که علی القاعده عملیات ساخت و ساز آنها زمان بر خواهد بود، بتوانند در دوره زمانی بیشتری نسبت به پروژه های کم واحد، نسبت به بازپرداخت وام ساخت دریافتی اقدام کنند.

این گزارش حاکی است،نرخ سود این تسهیلات، 18 درصد تعیین شده است و برای دوره فروش اقساطی –انتقال وام ساخت به خریدار واحد مسکونی- نیز نرخ سود در همین سطح 18 درصدی، می باشد.

از آنجا که انبوه سازان و سرمایه گذاران پروژه های ساختمانی –سازنده های صاحب صلاحیت- برای دریافت این تسهیلات، نیازی به سپرده گذاری ندارند، در نتیجه سود واقعی تسهیلات، برابر با سود اسمی است و نرخ بازدارنده یا فاقد توجیه اقتصادی، محسوب نمی‌شود.

همچنین ویژگی مربوط به عدم شرط سپرده گذاری برای دریافت تسهیلات نیز محرک قابل قبول برای ساخت و ساز به جساب می آید چرا که، سازنده ها در مقطع فعلی که بازار مسکن در حال خروج از رکود است، از حداقل نقدینگی، برخوردار هستند و شرایط لازم برای سپرده گذاری و انتظار بابت دریافت وام ساخت را ندارند.

سقف تسهیلات مشارکت مدنی به ازای هر واحد مسکونی به سه روش سنتی و صنعتی و فناوریهای نوین و انتقال تکنولوژی انجام پذیر است و در عین حال، میزان سقف تابعی از شهر محل ساخت، مختلف است.

*وام 130 میلیونی برای ساخت و سازهای صنعتی

بر اساس این گزارش، در تهران و 6 کلان شهر دیگر شامل کرج، تبریز، مشهد، اهواز، شیراز و اصفهان،‌ برای ساخت و سازهای سنتی (روش معمول ساختمان سازی)، به ازای هر واحد مسکونی، 100 میلیون تومان وام ساخت به سازنده پرداخت می‌شود.

در این شهرها، برای پروژه هایی که به روش صنعتی احداث می شود، سقف تسهیلات معادل 130 میلیون تومان است. صنعتی‌سازی در تعریف بانک مسکن که از ضوابط مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، تدوین و ملاک عمل قرار گرفته است، شامل روش های پیش ساخته، پیش مونتاژ و کاربرد فناوری های نوین است که در این خصوص فناوری های مورد تایید و دارای گواهی نامه فنی از مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی به عنوان معیار پذیرش طرح های صنعتی سازی از جانب بانک قرار خواهد گرفت.
در تهران و 6 کلان شهر نام برده شده، چنانچه سازنده های مسکن از تکنولوژی های منتقل شده به کشور در زمینه صنعت ساختمان و همچنین روش های منتهی به ارتقاء بهره وری مصرف انرژی، برای ساخت و ساز استفاده کند، بانک مسکن به ازای ساخت هر واحد مسکونی، مبلغ 150 میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده پرداخت خواهد کرد.
در این راستا تاکید می شود: مرجع تشخیص فناوریهای نوین و مصالح نوین ساختمانی مرکز تحقیقات راه و شهر سازی می باشد.

در جزایر کیش و قشم نیز برای سنتی سازی مسکن تسهیلات 100 میلیون تومانی، برای صنعتی سازی وام 120 میلیونی و برای تکنولوژی های نوین نیز وام 120 میلیون تومانی به ازای ساخت هر واحد مسکونی پرداخت می شود.

همچنین در مراکز استان و شهرهای بزرگ (شهرهای با جمعیت بیش از 200 هزار نفر) و سایر مناطق آزاد کشور نیز وام ساخت بدون سپرده برای سنتی سازی با سقف 90 میلیون، برای پروژه های صنعتی سازی 110 میلیون تومان و برای استفاده از تکنولوژی های نوین نیز وام 130 میلیون تومانی پرداخت می شود.

در سایر شهرها نیز برای سنتی سازی، وام بدون سپرده 70 میلیون تومانی و برای پروژه های صنعتی سازی، وام 90 میلیون تومانی و برای تکنولوژی-های نوین نیز وام 100 میلیون تومانی به ازای ساخت هر واحد مسکونی، پرداخت می شود.

بانک مسکن برای رونق بخشی به بازار مسکن شهرهای کوچک و مناطق کمتر توسعه یافته، سقف تسهیلات ساخت را در این نوع مناطق شهری، تا حدودی جذاب تر از شهرهای بزرگ، در نظر گرفته است.

در مناطق شهری کمتر توسعه یافته، برای پروژ‌ های سنتی سازی، وام 50 میلیون تومانی به ازای هر واحد مسکونی، به انبوه ساز پرداخت می شود. همچنین برای صنعتی سازی و مدل سوم ساخت و ساز (انتقال تکنولوژی نوین) نیز در مناطق کمتر توسعه یافته، وام 70 میلیون تومانی پرداخت می شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

commission