تفاهم‌نامه وزارت راه وشهرسازی با جامعه معماران برای بازآفرینی بافت فرسوده

خواندن 57 بار آخرین بار تغییر یافته شنبه, 29 ارديبهشت 1397 15:12

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از امضای تفاهم‌نامه با معماران و هنرمندان در خصوص تسریع جریان بازآفرینی یکی از محلات هدف شهری خبر داد.

 به گزارش تین‌نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت بازآفرینی شهری ایران هوشنگ عشایری با بیان این خبر اظهار کرد: بسیاری از محلات تاریخی شهرهای کشور که عموماً هسته پیدایش و نقطه ارجاع هویتی شهرها محسوب می‌شوند، امروزه از زوال کالبد یا فعالیت، و یا هر دو رنج می‌برند.

وی افزود : بسیاری از این محلات از ساکنان سنتی و خاطرات جمعی اهالی محل تهی شده‌اند. برخی محلات تاریخی با افت منزلت اجتماعی، و کاهش نظارت اجتماعی، تبدیل به فضاهایی امن برای انواع بزه‌های شهری شده‌اند. آسیب‌های اجتماعی مختلف در این محلات محیط‌های نامناسب برای شهروندان ایجاد نموده و قلب بسیاری شهرهای ما را از تپش زندگی خالی کرده است.

 معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: جریان بازگشت به شهر، بازگشت به حافظه تاریخی شهر، بازگشت به محل وقوع و بلوغ خاطرات جمعی، و بازگشت به هویتی است که شهرنشین را تبدیل به شهروند می‌کند.

 عشایری اظهار داشت: جریان بازآفرینی شهری با برجسته کردن مزیت‌های نسبی هسته‌های تاریخی شهرهای کشور کوشش می‌کند توسعه درون‌زا و بازگشت به شهر را تقویت کند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت:  تجارب موفق برخی جوامع، در صورت مشارکت و مشایعت هنرمندان، و گروه‌های مرجع با جریان بازآفرینی، سرعت و عمق اثربخشی این جریان ، تقویت و مشوق‌های بازگشتن و فعالیت کردن در محدوده‌ها و محلات هدف را بیشتر می‌کند.

وی یادآور شد: فعالیت این گروه‌ها در محلات تاریخی ضمن سازگاری باروح و منزلت این محلات، می‌تواند بازآفرینی اقتصادی-اجتماعی را تسهیل نماید، و مشوقی برای بازگشتن و فعالیت کردن، یا حتی لحظه‌ای درنگ کردن  در این محلات باشد.

معاون وزیر راه  و شهرسازی بابیان اینکه در گام نخست این تجربه، شرکت بازآفرینی شهری ایران دبیرخانه‌ای از گروه‌های مختلف داوطلب، شامل خانه سینما، خانه تئاتر، خانه عروسک، خانه موسیقی، انجمن مفاخر معماری ایران، انجمن مجموعه‌داران ایرانی، انجمن گرافیک، انجمن متخصصان ایرانی خارج از کشور، کانون معماران دانشگاه تهران، انجمن آشوریان تهران، انجمن صنفی مهندسان مشاور معماری و شهرسازی تشکیل داده است و از آن‌ها دعوت کرده تا شرایط استقرار و فعالیت گروه‌های مرجع در محدوده‌ها و محلات هدف را تسهیل نمایند.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران  در پایان بابیان اینکه دولت با در اختیار دادن  اراضی و املاک در مالکیت خویش، تسهیلات و تشویق‌ها، معافیت‌ها و تخفیف‌ها، و سایر ابزارهایی، به  فرایند جریان بازآفرینی شهری کمک می‌کند. اظهار داشت: پایلوت آزمایشی این طرح در اراضی تحت مالکیت شرکت در محله سیروس شهر تهران اجرا می‌شود و امید است سایر گروه‌های مرجع در شهرهای مختلف کشور با تشکیل گروه‌های صنفی و حرفه‌ای به جریان بازگشت به شهر و بازآفرینی محدوده‌ها و محلات هدف ما را یاری کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

commission

ezgif-4-e0c7529fe0.gif