28 اسفند 1397

shadow

نشست خبری رياست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اصحاب رسانه


.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران،در نشست خبری که در این سازمان برگزار شد، حضور یافت و به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

تهیه شناسنامه فنی ملکی ساختمان‌ها به عهده سازمان نظام مهندسی است

آیین نامه کنترل و بازرسی ساختمان این مسئولیت را به شهرداری سپرده است. با آقای شهردار و معاون ایشان صحبت کردم و گفت مهم‌ترین بخش قضیه نیروی انسانی است، ما افراد لازم و همچنین هزینه کافی برای این موضوع نداریم، بنابراین زیر بار بازرسی ساختمان نخواهیم رفت. تلقی من این است که تصمیماتی که گرفته شده مطالعه اصولی نشده است.

در 23 سال اخیر، مقررات ملی ساختمان حاکم شده، نظارتها شکل گرفته، ساخت و ساز تا حدود زیادی استاندارد شده است

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران خاطرنشان کرد: ۲۳ سال از عمر سازمان نظام مهندسی می گذرد که طی این مدت تحولات جدی را شاهد هستیم که در بخش ساختمان و مسکن بروز کرده است. مقررات ملی ساختمان حاکم شده، نظارت ها شکل گرفته، ساخت و ساز تا حدود زیادی استاندارد شده است. قبل از انقلاب، بساز و بفروشها بزن و دررو کارمی کردند ولی امروز بساز و بفروشها در کلانشهرها ساختمانهای لاکچری می سازند و بسیاری از سازنده ها و طراحان از حد استاندارد فراتر رفته اند. ولی متاسفانه فضایی که برای نظام مهندسی ایجاد شده، مناسب نیست.

مبارزه با فساد و تبعیض اولاً اراده عمومی می خواهد و ثانیا طرح و برنامه لازم دارد

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران خاطرنشان کرد: ما در وزارت راه و ترابری سابق، مناقصه الکترونیکی ETS را پیاده کردیم و اگر کسی به طور غیرمجاز وارد سیستم می شد تمام سیستم آلارم داد. ولی متاسفانه با رفتن دولت هشتم و آمدن دولت نهم بساط  ETS برچیده شد.

سابقا حدود ۵۰ روز تا ۶ ماه طول می کشید تا یک ناظر حق الزحمه خود را دریافت کند که از این مساله فساد ایجاد می شود. در سومین جلسه که یک ماه پیش برگزار شد به این جمع بندی رسیدیم که حق الزحمه می تواند به روز پرداخت شود که الان حدود سه هفته است این اتفاق افتاده و دستمزدها به روز پرداخت می شود.

مهم‌ترین خدمتی که می توانیم انجام بدهیم بسترسازی اشتغال برای افراد دارای پروانه است

سازمان نظام مهندسی پروانه اشتغال صادر می کند و صلاحیت افراد را بررسی می کند. دومین موضوع که حق اعضا می باشد آموزشهای مهارتی است که باید این آموزشهای سه تا شش ماهه ارائه شود، اما متاسفانه انجام نمی شود. ما در حال تاسیس یک پژوهشکده هستیم که کار مطالعاتی و آموزشی ارائه دهیم. با دانشگاه علمی کاربردی هم صحبتهایی داشته ایم. با معاونت فناوری ریاست جمهوری هم گفت و گو کرده ایم. همچنین هفته آینده آموزشهای مهارتی شروع می شود که مهندسان با کار آشنا شوند.

فضای مناسبی برای سازمان نظام مهندسی وجود ندارد

رئیس سازمان نظام‌مهندسی گفت: متاسفانه فضای مناسبی برای سازمان نظام مهندسی وجود ندارد، در مقایسه نظام مهندسی ساختمان و نظام پزشکی می‌بینیم که متولی امر آن بخش یعنی وزارت بهداشت به صورت تمام قد از نظام پزشکی پشتیبانی می‌کند، به طوری که در مساله اخیر درباره پرداخت هزینه‌ها به صورت نقد و عدم استفاده از دستگاه پوز در مطب‌ها برای فرارهای مالیاتی، دیدیم که وزارت بهداشت از پزشکان حمایت کرد هرچند که یک تخلف در حال انجام است.

خرم افزود: این اقدام وزارت بهداشت به این دلیل بود که تخلف کردن عادی نباشد و اعلام کرد که سازمان امور مالیاتی به کار خود بپردازد و معتقدیم قانون نباید در زندگی افراد کنکاش کند.

پرداخت پنج درصد حق الزحمه مهندسان ناظر در قانون آمده است

رئیس سازمان نظام‌مهندسی استان تهران با بیان اینکه عادت داریم مسائل منفی را برجسته کنیم اظهار داشت:‌ به جای روشنگری عادت به افشاگری داریم و این سیستم باید اصلاح شود. در تلاشیم از هر تریبونی یکدیگر را متهم کنیم که این اقدامات امیدها را به یأس تبدیل می‌کند.

 

خرم ادامه داد: دیدیم که در موضوع پنج درصد حق الزحمه مهندسان ناظر چه جو منفی‌ای علیه سازمان نظام مهندسی و مهندسان کشور ایجاد شد و گفتند مهندسان دست در جیب مردم می‌کنند. این در حالی است که پرداخت پنج درصد حق الزحمه مهندسان ناظر در قانون آمده است.